Zaznacz stronę
logotyp Foormat

Projektujemy doświadczanie komfortu

| |
Moje konto -
       | |
Moje konto   -   
MENUMENU

Ogród w stylu angielskim

Dobrze zaprojektowany ogród może stać się ulubionym miejscem do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, a ponadto – zwyczajnie cieszy oko i sprawia, że otoczenie domu wygląda estetycznie i wzbudza przyjemne odczucia. Wśród licznych sposobów na zagospodarowanie przestrzeni i bardzo zróżnicowanej stylistyk poszczególnych ogrodów, wyróżnia się styl ogrodów angielskich – stosunkowo łatwy do stworzenia w realiach Polski, gustowny i efektowny.

Ponieważ samodzielne zaprojektowanie ogrodu może być trudne, dlatego też wiele osób decyduje się powierzyć to zadanie specjalistom. Oferujemy projektowanie wyjątkowych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb Klienta ogrodów w stylu angielskim – z całą pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających.

Ogrody angielskie – bliskość natury

Pierwotnie, tego typu ogrody powstawały w otoczeniach rezydencji angielskiej arystokracji, która wyjątkowo pragnęła kontaktu z naturą. To właśnie dlatego ogrody angielskie przywołują na myśl spokojny, wiejski klimat, i są doskonałym miejscem do wypoczynku. Nie brak w nich elementów wykonanych z naturalnych materiałów – drewna, kamienia lub żwiru, a takie części otoczenia, jak zarośnięte stawy, kępy krzewów czy pozostałości kamiennych ogrodzeń doskonale wpasowują się w kompozycję. Architekci bardzo często umieszczają w projektach niewielkie oczka wodne i wąskie, wijące się ścieżki, które nadają ogrodowi tajemniczości i budują niebanalny nastrój.

W naturze rzadko możemy mieć do czynienia z geometryczną symetrią i precyzją, co ma swoje odzwierciedlenie w projektach ogrodów angielskich. Drzewa i krzewy często rosną tu w pozornie nieregularnych kępach, a układ ogrodu jest swobodny, asymetryczny i “przypadkowy”. Często stosowanym zabiegiem jest celowe podkreślanie nierówności terenów i wykorzystywanie naturalnych formacji skalnych lub roślinnych. Ogrody angielskie zdają się kryć w sobie tajemnicę, sprawiają wrażenie miejsc unikalnych i wyjątkowych – być może właśnie dlatego stają się również w Polsce tak bardzo popularne.

Jakie rośliny w ogrodzie angielskim?

Pomijając najrozmaitsze drzewa i krzewy, klasycznym elementem ogrodu angielskiego jest tak zwana “rabata angielska”. Składa się ona zazwyczaj z bardzo różnorodnych roślin i krzewów, co pozwala na uzyskanie ciekawego efektu kolorystycznego i geometrycznego. Projektując ją, należy wziąć pod uwagę barwy kwiatów poszczególnych roślin, a także czas, w którym kwitną. Nie bez znaczenia jest również wysokość krzewów – dobrze dobrana, umożliwi skomponowanie interesującej, przyciągającej uwagę całości. W rabacie angielskiej umieszcza się przede wszystkim byliny, choć nie brakuje w nich również kwitnących krzewów i licznych róż, a niekiedy nawet małych drzewek. Kompozycję uzupełniają jednoroczne kwiaty oraz pęki ziół.

Tajemniczości dodają ogrodom angielskim pnącza – długie, zwisające lub pnące się po rzeźbach, ścianach altan lub pniach drzew. Swego rodzaju paradoksem jest fakt, iż w takich ogrodach trawnik jest na ogół bardzo starannie przystrzyżony i zadbany – dzięki temu, pomimo pewnego chaosu i nieregularności, ogród zawsze sprawia wrażenie zadbanego i cieszy nasze oczy.

Ogród angielski w warunkach polskich

Choć ogrody angielskie są najwspanialsze wtedy, gdy mogą zajmować dużą powierzchnię – doskonale można zaprojektować je nawet na niewielkiej przestrzeni. Kręte ścieżki, oczka wodne, żywopłoty, drzewa i altany pozwolą z pewnością na zbudowanie pożądanego klimatu i stworzenie atmosfery tajemnicy. Jeśli ogród jest naprawdę nieduży, często wystarczy jeden, dobrze dobrany element charakterystyczny dla ogrodów angielskich. Nie należy zapominać również o różnorodnych kwiatach i ziołach, a także unikalnych dodatkach, które nadadzą ogrodowi charakteru – może to być stara, zmurszała rzeźba, ciekawa latarnia lub kamienna ławka o przyciągającym uwagę kształcie.

Wszelkie prawa zastrzeżone - Foormat 2019

zasubskrybuj nasz newsletter