Zaznacz stronę
logotyp Foormat

Projektujemy doświadczanie komfortu

| |
Moje konto -
       | |
Moje konto   -   
MENUMENU

Budowa czy rynek wtórny?

Sprzedaż domów z rynku wtórnego to w Europie zachodniej największy udział transakcji na rynku nieruchomości. Po imponującym rozkwicie budownictwa jednorodzinnego w Polsce, obserwujemy rosnącą ilość ofert sprzedaży takich domów i co za tym idzie, wzrost zainteresowania inwestorów.

Kupić dom z rynku wtórnego, czy budować swój od początku do końca? Mieć go od ręki, czy cierpliwie poczekać, znosząc przy okazji piętrzące się problemy z pozwoleniami, ekipami, poszczególnymi etapami budowy? Takie dylematy nie są łatwe do rozwiązania. Nawet jeśli wydaje nam się, że… właśnie, najczęściej wydaje nam się, że wiemy, co chcemy. Jednak po jakimś czasie okazuje się, że nie wszystko udało nam się przewidzieć.

Najważniejsza jest lokalizacja nieruchomości, jeśli ten priorytet został określony, to możemy przejść do bardziej skomplikowanych zagadnień.

Jak rozsądnie podejść do sprawy? Otóż budując nowy dom możemy wszystko zaplanować. Jest czas na przemyślenia. Czy chcemy mieć garderobę? Czy niezbędna jest spiżarnia? Jakiej wielkości powinny być pokoje poszczególnych członków rodziny, by zaspokoić ich potrzeby itd. Możemy zastanowić się nad każdym aspektem nowego domu.

Zupełnie inaczej jest w przypadku zakupu domu z rynku wtórnego. Tu poza tym, że określamy swoje potrzeby, musimy dokonać szeregu porównań pomiędzy poszczególnymi ofertami na rynku nieruchomości. O ile w miarę łatwo znajdziemy oferty w rejonie, który nas interesuje i określimy się, czy szukamy domu do remontu, czy gotowego do zamieszkania, to im dalej wgryzamy się w problem, tym jest trudniej.

Nie ulegajmy emocjom.

Emocje nie są dobrym doradcą, a jednak często to one decydują, czy w ogóle rozważymy zakup danej nieruchomości. Odwiedzając kolejne domy, nasza wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. Już się tam widzimy, podobają się nam poszczególne elementy domu: piękny parkiet, odpowiednia wielkość kuchni, wystarczająca ilość pokoi, itd. Zmiennych jest tak wiele, że trudno jest je ogarnąć umysłem.

A prawda jest taka, że najlepiej jest wyremontować taki dom, dopiero po tym, jak trochę w nim pomieszkamy. Wówczas okazuje się, jakie są największe mankamenty. Czy potrzebna jest przebudowa ścian. Czy jakość materiałów, użytych przez poprzedniego właściciela, jest zadowalająca…

Po początkowej ekscytacji, zwłaszcza w przypadku osób, które nigdy nie mieszkały w domu jednorodzinnym, przychodzi czas na rozczarowania. Nagle okazuje się, że dom jest za mały, brakuje nam miejsca na szafę. Jak to się stało? Przecież jak mieszkaliśmy w bloku, mieliśmy jeszcze mniej miejsca. Zaczynają chorować rodzice… a my nie mamy pokoju dla gości!

Jak podjąć właściwą decyzję tak, żeby się nie zawieść?

Pierwsza i najważniejsza sprawa to poprosić o plany domu. Mając je, z ołówkiem w ręku, można wyrysować wizję zagospodarowania przestrzeni. Jeśli nie wiemy jak to zrobić, skorzystajmy z usług architekta, który mając dane o rodzinie i plany domu, pomoże nam sprawdzić, w jakim stopniu dana nieruchomość spełnia nasze potrzeby.

Kolejna ważna rzecz to krytyczne przyjrzenie się, na ile dom spełnia nasze oczekiwania estetyczne. Warto zastanowić się czy za jakiś czas nie będą nas denerwowały panele w salonie, czy kolor drzwi jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. Oczywiście głupotą byłoby oczekiwanie, że znajdziemy na rynku wtórnym dom, który zadowoli nas w każdym calu. Wiadomo, że prędzej czy później zapragniemy wprowadzić zmiany. Należy więc ocenić, które elementy będziemy chcieli wymienić. Najlepiej jest wszystko to, co nam nie podoba się, spisać i oszacować koszty wymiany. Wówczas, nie tylko przewidzimy realny koszt zakupu domu, ale przede wszystkim, zdystansujemy się emocjonalnie. A to najważniejsze.

Autor: Urszula Michalska (data publikacji 14.01.2019r.)

Wszelkie prawa zastrzeżone - Foormat 2019

zasubskrybuj nasz newsletter